23

شبکه مراکز خدمات نوآوری بنگاه اقتصادی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در دنیای کنونی، اصل رقابت پذیری بنگاه‌های اقتصادی مبتنی بر میزان توان نوآوری آنها می‌باشد. لذا در این رقابت فشرده جهانی تنها بنگاهی شانس ادامه کار می‌یابد که خود از  سیستم مدیریت نوآوری برخوردار بوده و یا از یک شبکه توانمند نوآوری حمایت شوند. لذا با توجه به ساختار کنونی اکثر واحدهای کوچک و متوسط که  نظام مدیریت نوآوری در آنها برقرار نیست و فاقد حمایت از یک شبکه راهبرد نوآوری می‌‌باشند، بالاجبار فعالیت‌هایشان کم شده و بعضا به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل در آمده‌اند. این خود بزرگترین صدمه اقتصادی بر پیکر اشتغال و اقتصاد خرد و کلان کشور است.

طرح شبکه مرکز خدمات نوآوری از سال ۱۳۸۲ با عنوان “طرح ۴M”  شکل گرفت چهار اصل مدیریت (Management)، منابع انسانی (Man)، سرمایه اقتصادی (Money)، مواد اولیه (Material) را به عنوان اصول عارضه یابی واحدهای صنعتی مد نظر قرار می‌داد. این طرح با همراهی شرکت شهرک های صنعتی تهران در ۲۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط (SME) اجرا شد و اسکن اولیه‌ای  از وضعیت واحدها در آن زمان به تصمیم‌گیران دولتی ارایه گردید. پس از آن در سال ۱۳۹۴ و با شکل گیری فرایند تسهیلات اعطایی دولت جهت خروج از رکود بصورت طرح “امداد صنعت” و با طی کردن دوران بلوغ خود به شکل کنونی “شبکه مراکز خدمات نوآوری” مطرح شده است.

این طرح  با استفاده از پتانسیل نخبگان دانشگاه و صنعت، حمایت و توسعه واحدهای صنعتی  و کلیه بنگاه‌های اقتصادی  با استفاده از  سنجش  و ارتقای توان رقابت پذیری آنها در سطح ملی و بین المللی  بر مبنای شاخص‌های نوآوری را مد نظر قرار می‌دهد.

در این راستا مدل بومی INNO-NET   بر مبنای تجربیات بین المللی اجرایی مشابه در کشورهای منطقه جهت سنجش توان نوآوری واحدهای صنعتی شکل گرفته است و آن دسته از  SME هایی که بر طبق این سنجش از توان رقابتی مناسبی برخوردار باشند، تحت حمایت پشتیبانی شبکه مراکز خدمات نوآوری قرار می‌گیرند.

 

 

اهداف اجرای طرح
 • هدایت مناسب منابع مالی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط به سمت ارایه خدمات و محصولات رقابتی
 • ایجاد چتر حمایتی راهبردهای نوآورانه در بخش‌های فرهنگ، استراتژی، فرایند، محصول، مدل کسب و کارنوآورانه
 • افزایش سرمایه‌های نامشهود واحدهای صنعتی متقاضی با تزریق ایده‌های نوآورانه در فرایند، محصول،خدمات و یا مدل کسب و کار
 • حفظ ارزش رقابتی واحد صنعتی در مقابل آثار ناشي از تغییرات سریع فناوری، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در دنیای نوین
 • حفظ و ارتقای سطح اشتغال در واحد صنعتی از طریق افزایش سطح توان نوآوری
 • بکارگیری پتانسیل دانشگاهیان در صنعت و موثرتر کردن فعالیت‌های دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه از طریق راه‌اندازی مراکز خدمات نوآوری و اشتغال فناوری بصورت عملی و اجرایی

 

 

ویژگی طرح

 

 

نکته اصلی این طرح خدمات ویژه ارایه شده به واحد صنعتی متقاضی پس از اسکن اولیه و تعیین سطح رقابتی آن بر مبنای شاخص‌های نوآوری مدل Inno-NET است . پشتیبانی از شبکه شرکت‌های معتبر اروپایی از طریق گروه AWI آلمان، که  موسسه فناوران کارآفرین نوآور نماینده آن در ایران است، امکان همکاری مشترک در زمینه‌های مختلف برای شرکت‌های ایرانی را از طریق ۷۰ هزار شرکت عضو شبکه فراهم می‌آورد.  از جمله خدمات اصلی ارایه شده در این شبکه عبارتند از:

 • هماهنگی، مذاکره و عقد قرارداد با شرکت های داخلی و بین المللی توسط موسسه  TCKIT GERMANY به نمایندگی از  واحد صنعتی در مواردی که بنا بر صلاحدید  واحد، استفاده از نام و اعتبار موسسه منجر به افزایش اعتبار حقوقی و مالی وی  شود
 • ارایه خدمات مشاوره ای انتقال تکنولوژی از کشورهای اروپایی و پیشرفته آسیایی
 • فراهم آوردن زمینه امکان درج لوگوی TCKIT GERMANY بر محصولات  واحد صنعتی در صورت کسب امتیاز لازم کیفی و فنی بر مبنای شاخص های ارزیابی موسسه با هدف توسعه بازار، افزایش فروش و ارتقای سطح درآمدی شرکت
 • ارایه خدمات مشاوره ای جهت ارزیابی کیفی محصولات واحد صنعتی بر اساس استانداردهای معتبر بین المللی جهت دستیابی به امکان صادرات بهتر
 • ارایه خدمات مشاوره ای جهت تحلیل توان بازاریابی و توزیع محصول و ارایه راهکار بهبود آن

 

مدل سنجش توان نوآوری INNO-NET شامل چه بخش‌هایی است؟

 

 

 

جهت اجرای طرح در سطح ملی، کلیه سیستم‌ها تحت شبکه وب هستند و تمامی متقاضیان حمایت به راحتی به آن دسترسی دارند. شاخص‌های مدل سنجش با همکاری موسسه TCKIT Germany تدوین شده است. بر این مبنا بخش‌های اصلی و شاخص‌های تعیین شده جهت سنجش نوآوری در این مدل برای واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در دو دسته تقسیم می‌شود:

بخش‌های اصلی و شاخص‌های تعیین شده جهت سنجش نوآوری در این مدل برای بنگاه کوچک و متوسط در دو دسته تقسیم می‌شود:

زیر ساخت‌ها:

متشکل از عواملی است که وضعیت کنونی شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد. بخش‌های اصلی مورد سنجش در این حوزه سیستم تولید ایده، سیستم توسعه محصول و یا خدمات، وجود ساختار بنگاهی مناسب و فرهنگ نوآوری است.

بررسی عملکرد و نتایج نوآوری:

سازمانی نوآور است که با کمک سیستم های موجود در سازمان به ساخت یک مجموعه نوآورانه کمک کند و بهترین عملکرد و خروجی را در حوزه نوآورانه داشته باشد. بر این مبنا به منظور بررسی عملکرد سازمانی در حوزه نوآوری، شاخص‌های مرتبط در حوزه‌های نتایج کلیدی عملکرد(مالی)، نتایج مشتری، نتایج جامعه، فرایندها، منابع و شرکا و رهبری مورد سنجش قرار می‌گیرند.

 

 

 


                                                                                     

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.